Home » Info » Informacje SBS

Informacje SBS

sbsPrzez ubiegły weekend borykaliśmy się z problemami natury technicznej. Strona pzksbs.pl zaczęła szwankować a nawet momentami jej nie było. Wszystko jest już w najlepszym porządku i serwis Sekcji Bowlingu Sportowego działa dalej.

Co niektórzy sympatycy bowlingu, zdążyli już również zauważyć, że nowej formy i kolorytu nabrała strona bowlingnews.pl. Ta ciesząca się od wielu lat dużym zainteresowaniem informacyjna witryna podupadła ostatnimi czasy. Zarówno merytorycznie jak i wizualnie. Właściciel domeny, Michał Świerz w rozmowie z nami przyznał, że potrzeba czegoś nowego , odżywczego a jednocześnie rzetelnego i opiniotwórczego periodyku. Zarząd SBS popiera tego typu przedsięwzięcia i jednocześnie zachęca do współpracy.

poniżej publikujemy treść pisma, które przesłał nam Piotr Wojciechowski i Tedi Boruciński

W ostatnią sobotę zakończyły się zawody ESBC2013 rozgrywane w Monachium.

Te szczególne zawody rozgrywane zawsze w tym samym terminie, pokazują jak popularny i jak ważną społecznie rolę pełni sport bowlingowy. Niestety jeszcze nie u nas.

Krótka informacja o tych zawodach:

Są to zawody rozgrywane w otwartej formule – zawodnicy i zawodniczki osobno walczą o tytuł mistrza Europy w trzech kategoriach wiekowych kategoria A
(50-57 lat), kategoria B (58-64 lat) i kategoria C (65+ gdzie każdy rok powyżej 65 oznacza jeden punkt Hdc).

Formuła jest następująca: w każdej kategorii wiekowej wyłaniany jest zwycięzca osobno dla kobiet i mężczyzn. Do finału kwalifikuje się po 6 zawodników i zawodniczek w każdej kategorii wiekowej – po rozegraniu 18 gier w rywalizacji: gra indywidualna, pary, trójki ( po 6 gier ). Finał rozgrywany jest w formule Robin Round. W rywalizacji indywidualnej, par i trójek prowadzona jest osobna klasyfikacja, są dyplomy za zajęcie pierwszych trzech miejsc. Zawody rozgrywane są na dosyć wymagającym smarowaniu typu Challenge Middle-Road (39 stóp, ratio < 4 http://www.esbc2013.de/daten/esbc2013-munich.pdf ). W każdym roku smarowanie torów jest inne. W tym roku smarowanie nie było ujawnione do czasu rozpoczęcie zawodów. ( ta formuła zastanie prawdopodobnie utrzymana w kolejnych latach )

Tyle wprowadzenie, każdy kto czyta pomyśli ” a co te tam staruszki robią, co oni tam zdziałają”, „takie sobie zawody, każdy ich ogra”. Nic bardziej mylnego – są to niezwykle zacięte i bardzo trudne zawody, które aby wygrać – należy wykazać się nie lada mistrzostwem, kondycją fizyczną i odpornością psychiczną. Nie ma nagród finansowych – tylko tytuł, to bardzo ważny aspekt tych zawodów.

Jak trudne podaję najważniejszą liczbę – ilość zawodników do pokonania:
mężczyźni kategoria A łączna liczba startujących – 254, odpowiednio B – 242,
C- 260, Kobiety A-90, B-109, C-118. Łącznie ponad 1000 z 26 krajów.

A jak wyglądała rywalizacja – aby dostać się do finałowej 6-tki wśród mężczyzn odpowiednio w grupie A – trzeba było rzucić co najmniej 3749 pinów (śr. ponad 208); B – 3670 pinów ( śr. prawie 204); C – 3677 (z Hdc też ponad
204) . Kobiety odpowiednio A – 3317; B – 3252; C – 3268 (z Hdc). Padła jedna
300 rzucił ją zawodnik belgijski w wieku 66 lat ( na zdjęciu poniżej ).
Najstarszy zawodnik biorący udział w zawodach – Walter SCHMIDT-REX (Niemcy)
– 91 lat ( rzucił średnią 149,78 ), najstarsza zawodniczka – Helina LOFROOS
(Finlandia) – 85 lat.

Niestety, żadna polska zawodniczka nie brała udziału w zawodach. W rywalizacji mężczyzn brali udział:

kategoria A: Janusz BRYŁKOWSKI ( mk. 102, t.pin 3339 śr. 185,50), Andrzej MERONK ( mk. 142, t.pin 3271, śr. 181,72), Bodgan GUŁA (mk. 153, t.pin 3256, śr. 180,99), Sławomir ŚLIWIŃSKI (mk. 249, t.pin 2108, śr. 175,67 )

kategoria B: Zbigniew KOBIERECKI (mk. 201, t.pin 2997, śr. 166,50), Jacek WRÓBLEWSKI (mk. 229, t.pin 2735, śr. 151,94 ). Tylko 6-ciu, bardzo skromnie na tle innych.

Dlaczego inni są tak dobrzy, bo tam państwo wspiera Bowling – sport który aktywizuje ludzi 50+, pozwala im zachować kondycję fizyczną i psychiczną. We Francji, Niemczech i Włoszech – już ruszyły eliminację do zawodów ESBC2014
– w tych eliminacjach startują setki zawodników – ci co wygrywają cykl eliminacji okręgowych – po kilka, kilkanaście osób z każdej kategorii jedzie na mistrzostwa krajowe. Ci co zajmą czołowe miejsca w mistrzostwach krajowych jadą z trenerami, fizykoterapeutami na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata – koszty pokrywa związek krajowy po uzyskaniu odpowiedniej dotacji celowej od państwa. Reprezentacje krajów gdzie Bowling ma wsparcie państwa, są liczne po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt osób. My mamy problem ilościowy – w kategorii 50+ i wyższych jesteśmy w stanie zgromadzić na Mistrzostwach Polski po kilku, kilkunastu zawodników, a więc na ESBC jadą pasjonaci – których na to stać, mają czas i ochotę – powinniśmy wszyscy być dumni, że oni są wśród nas na przekór zamykaniu kręgielni, braku wsparcia ze strony władz, słabego zainteresowania mediami.

Nasza reprezentacja, bardzo skromna zagrała na miarę naszych krajowych możliwości. Koledzy seniorzy głowa do góry – mamy jeszcze 50 lat grania i damy radę wygrywać – nawet na tych zawodach.

Kolejne zawody w Finlandii w terminie 21-28 czerwca 2014. Mam nadzieję, że pojedziemy tam w większym gronie.

Użyte skróty: mk – miejsce w końcowej klasyfikacji, t.pin – ilość zdobytych pinów, śr. – średnia uzyskana z 18 gier, Hdc – handicap.

Podpis pod zdjęciem: w lewym rogu nasi koledzy Bogdan Guła i Andrzej Meronk na ceremonii otwarcia, poniżej zdobywca 300 pinów.

Pozdrawiamy

Piotr Wojciechowski, Tedi Boruciński

esbc2013_2

 

Tags: ,
copyright © Polish Tenpin Bowling Federation