Home » Info » ESBC podsumowanie

ESBC podsumowanie

ESBC 2012 zakończone.

W piątek 29 czerwca zostały zakończone zawody ESBC2012 Norrkoping w Szwecji. W zawodach wzięło udział 7 polskich zawodników i 1 zawodniczka, co na łączną liczbę 500 zawodników z 20 krajów i 250 zawodniczek pokazuje jak młoda jest ta dyscyplina w Polsce.   Dla porównania z takiego bliskiego nam kraju jak Czechy  zawodników było 25 a zawodniczek aż 5.

Zawody rozgrywane były na trzech kręgielniach codzienne przez 6 dni w pięciu turach, na wszystkich kręgielniach tory zostały jednakowo przygotowane  z użyciem programu Middle Road 4239 z serii Kegel Navigator Pattern.

Zawody rozgrywane były w trzech grupach wiekowych osobno mężczyzn i kobiet  –  A (50-57), B (58-64), C(65 +), sam osobiście grałem na torze z holendrem mającym 78 lat.  I muszę powiedzieć, że na polskich torach z pewnością ten zawodnik nie zajmowałby ostatnich miejsc w rankingu.  Atmosfera zawodów była fantastyczna,  rywalizacja sportowa niesłychanie zacięta i stojąca na bardzo wysokim poziomie. Jak trudny był to trudniej pokazuje regulamin gdyż tylko 6 zawodników z każdej grupy wiekowej wchodziło do finału  tzw.  Masters.  Dokładne wyniki oraz zapisy regulaminowe znajdują się na stronie http://www.esbc2012.se .

Organizacje sportowe ETBF i ESBC przywiązuję coraz większą wagę do promocji bowlingu w grupie wiekowej 50+. Poszczególne związki krajowe są silnie wspierane przez władze sportowe poszczególnych krajów z głównym naciskiem grupę 50+, przyczyną jest gwałtownie rosnącą liczba zawodników seniorów i społeczny charakter promocji aktywności fizycznej w tej grupie wiekowej.  Jak ważne są to zawody dla organizacji ETBF/ESBC  pokazuje szybko wzrastająca liczba uczestników z 80  w pierwszych mistrzostwach ESBC do ponad 750 w tym roku.  Na naszym kontynencie mistrzostwa ESBC, to zawody bowlingowe  o największej liczbie startujących zawodników i zawodniczek. W przyszłym roku w Monachium organizatorzy przewidują od 1000-1200 zawodników. Ilu zawodników pojedzie z Polski? ? mam nadzieję, że co najmniej kilkunastu.  Więcej informacji na stronie http://www.esbc2013.de . W organizację tak dużych zawodów angażują się władze regionalne, sieci hotelowe, krajowe i lokalne związki bowlingowe ? jest to ogromne wydarzenie sportowe, organizacyjne i finansowe. Marzyłoby się aby tej rangi zawody rozegrać w Polsce, mam nadzieję że może kilka lat się to uda.

Podsumowując udział polskich reprezentantów, można powiedzieć, że był proporcjonalny do siły polskiego bowlingu.  Nie przynieśliśmy wstydu, ale i nie odnieśliśmy sukcesu.  Dla mnie było to pierwsze doświadczenie uczestniczenia w zawodach na taką skalę i gry w centrach bowlingowych jakże odmiennych od tego, co spotykamy w Polsce.

Pozdrawiam

Piotr Wojciechowski

Prezes Klubu WB BOWL

Ożarów Mazowiecki 05-850, ul. Poznańska 129/133

Nr wpisu do Ewidencji Klubów Sportowych działających w formie stowarzyszenia pod nr 28 prowadzonej  przez Starostę Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

 

Tags:
copyright © Polish Tenpin Bowling Federation